شبیخون مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی

شبیخون: مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی لوشامپیونه فرانسه لیگ یک فرانسه

گت بلاگز اخبار گوناگون ۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی و کشف هایی که کرده ایم بر اساس مشاهداتمان از محیط زیست بوده اند. اختراعات تازه هر لحظه چشمگیر هستند، ولی واقعا چقدر تازه هستند؟

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

عبارات مهم : آفتاب

بسیاری از پیشرفت های تکنولوژیکی و کشف هایی که کرده ایم بر اساس مشاهداتمان از محیط زیست بوده اند. اختراعات تازه هر لحظه چشمگیر هستند، ولی واقعا چقدر تازه هستند؟

به گزارش برترین ها، بسیاری از پیشرفت های تکنولوژیکی و کشف هایی که کرده ایم بر اساس مشاهداتمان از محیط زیست بوده اند. اختراعات تازه هر لحظه چشمگیر هستند، ولی واقعا چقدر تازه هستند؟ در اینجا با ۱۰ تکنولوژی آشنا می شوید که احتمالا فکر می کنید نخستین بار به ذهن انسان ها رسیده هست، ولی حیوانات قبل از ما آن را داشتند.

ترمز هوایی (ایربریک)
آیا تا به حال هنگام فرود هواپیما از پنجره به بیرون نگاه کرده اید و متوجه ترمزهای هوایی روی بال شده است اید؟ این ترمزهای هوایی برا پیشگیری از متوقف شدن هواپیما هنگام کم کردن سرعت طراحی شده است اند که باعث می شود هواپیما یک فرود نرم را تجربه کند. پرندگان هم این تکنولوژی هوشمندانه را در قالب پرهای خاصی دارند. پرهای پرندگان به پرهای اولیه و ثانویه تقسیم می شود بعضی جهت پرواز و بعضی جهت نمایش به کار می روند. پرهای کاربردی روی قسمت بالایی بال وجود دارد که بالچه نامیده می شود و تنظیم و باز کردن آن ها به وسیله پرنده می تواند به تثبیت و جلوگیری از کم کردن سرعت و فرود ناگهانی کمک کند.

سونار
کشتی ها، زیردریایی ها و دستگاهی دریایی اغلب مجهز به سونار هستند تا در راهیابی، دوری از برخورد با مانع و ردیابی نشانه زیر آب به آن ها کمک کند. سونار با ساطع کردن صوت با فرکانس مشخص کار می کند که امواج صوتی را در محیط اطراف پراکنده می کند. امواج صوتی بعد از برخورد به اشیا به دستگاهی که آن ها را منتشر کرده بود بازمی گردند. دستگاه سونار سپس اطلاعاتی راجع به شکل، اندازه و فاصله شیء با استفاده از این امواج جمع آوری می کند. این دستگاه به خصوص در موارد نظامی کاربرد دارد، ولی نهنگ ها و دلفین ها نخستین بار آن را اختراع کردند.

این حیوانات شگفت انگیز حتی می توانند تمایزهای یک شیء بسیار کوچک را از ۱۵ متری با استفاده از مهارت های سونار خود تشخیص دهند.

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

آن ها به یک دستگاه الکترونیکی نیاز ندارند تا تا فرکانس هایش را در اقیانوس پراکنده کند. آن ها از صدا ها و گیرنده های بدن خود جهت پیدا کردن راهشان زیر دریا استفاده می کنند. تصور می شود که حیوانات بااستفاده از این بازخوردهای دائمی یک فضای صوتی در ذهنشان ایجاد می کنند که به آن ها کمک می کند نقشه محیطشان را بسازند. آن ها هم چنین از سونارشان جهت مکان یابی غذا و دوستانشان استفاده می کنند. سونار نظامی نیز شبیه به سونار نهنگ است و حتی از همان فرکانس استفاده می کند: بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هرتز. بعضی از مردم معتقدند این عنوان می تواند دلفین ها و نهنگ ها را دچار مسئله کند و آن ها را در تشخیص سیگنال های خود و دستگاه های نظامی گیج کند. نیروی دریایی سونار خود را تا ۲۳۵ دسی بل آزمایش کرده است در حالیکه نهنگ ها معمولا سیگنال های سونار حدود ۱۷۰ دسی بل ساطع می کنند. ممکن است که سیگنال های بلندتر حس جهت یابی و راهنمای آن ها را مختل کند. بااین حال، جالب است که چیزی که به وسیله نهنگ ها استفاده می شد آنقدر کاربردی باشد که انسان های نمی توانند جایگزین عالی ترین جهت آن پیدا کنند.

شب تابی
مدت ها قبل از اینکه انسان ها برچسب های شب رنگ و چراغ ها را اختراع کنند ماهی های زیر اقیانوس قرن ها می درخشیدند. کرم های شب تاب و حتی بعضی از قارچ ها نیز از خاصیت شب تابی استفاده می کنند. هر یک از این موجودات زنده به دلیلی در تاریکی می درخشد مثل جذب جفت، جذب طعمه، هشدار به شکارچیان و برقراری ارتباط با گونه های دیگر. در دنیای مدرن تحقیقات بسیاری روی خاصیت شب تابی به عنوان بیوتکنولوژی با کاربردهای بالقوه فراوان انجام شده است هست. ماده شیمیایی مهم که در این امر دخیل است لوسیفرین است که در حالت فعال خود طول عمر کوتاهی دارد. شرکت های متفاوت روی این مسئله کار می کنند. شب تابی به وسیله یک تصویر العمل شیمیایی راحت ایجاد می شود که مشمول بر لوسیفرین، یک آنزیم و چند عامل دیگر که در گیاه های و جانوران متفاوت منحصربه فرد است.

بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی و کشف هایی که کرده ایم بر اساس مشاهداتمان از محیط زیست بوده اند. اختراعات تازه هر لحظه چشمگیر هستند، ولی واقعا چقدر تازه هستند؟

انرژی خورشیدی
اخیرا گروهی از دانشمندان در حال مطالعه روی نوعی سمندر بوده و متوجه شده است اند که جنین این حیوان حاوی جلبک هایی است که قبل از اینکه به دنیا بیاید داخل نوزاد سمندر زندگی می کنند. این جلبک با خوردن فضولات جنین سمندر زندگی می کند. این سمندر ها که دوزیست هستند با فتوسنتز بزرگ می شوند یعنی درست مثل گیاه های نور خورشید را به انرژی تبدیل می کنند. سلول های فتوولتائیک نیز به همین روش انرژی خورشید را به برق تبدیل می کنند.

تشخیص فرابنفش
انسان ها هر لحظه در معرض پرتوهای فرابنفش قرار دارند، ولی به طور طبیعی قادر به دیدن آن نیستند. به همین علت است که آفتاب سوختگی پیش می آید. این روز ها می توانید شناساگرهای نور را بخرید که می توانند پرتوهای فرابنفش را به شکل قابل مشاهده دربیاورند. به طور طبیعی ما به خاطر پروتئین های موجود در چشم هایمان قادر به دیدن نور فرابنفش نیستیم. ساختار چشم یک حیوان تا حدی از پروتئین هایی به نام اپسین تشکیل شده است هست. بعضی حیواناتتن ها یک یا دو نوع پسین در چشمشان دارند بنابراین رنگ ها و امواج نوری کمتری نسبت به انسان ها می بینند.

در برابر ما سه نوع اپسین داریم که به ما اجازه می دهد طیف گسترده ای از رنگ ها را ببینیم. بااین حال، بعضی حیوانات مثل آفتاب پرست بیش از سه نوع اپسین در چشمشان دارند؛ بنابراین آفتاب پرست ها می توانند پرتوهای فرابنفش را علاوه بر رنگ هایی که ما می بینیم ببینند. به احتمال زیاد گیاهان، اشیا و دیگر حیوانات شرح بیشتری دارند که آفتاب پرست می تواند آن ها را درک کند، ولی ما نمی توانیم. آفتاب پرست ها همه این ها را با چشم غیرمسلح خود می بینند و بسیاری از خزندگان، حشرات، پرندگان و ساکنان آب نیز چنین توانایی دارند.

دامپروری
ممکن است دامپروری یک پیشرفت تکنولوژیکی به نظر نرسد، ولی در مقایسه با تاریخ بشریت چیز جدیدی هست. مقایسه تولید انبوه و میزان دام نسبت به ۵۰ سال پیش بسیار متفاوت به نظر می رسد. بااین حال، خیلی بیش از ۵۰ سال پیش در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند. آن ها عاشق خوردن ترشحات چرب و شیرینی هستند که شته ها بعد از خوردن گیاه های از خود به جای می گذارند. در نتیجه مورچه ها تلاش می کنند مانع از دور شدن بیش از حد شته ها شوند. مورچه ها بال شته ها را گاز می گیرند و ماده شیمیایی ترشح می کنند که رشد بال ها را به تعویق می اندازد. هم چنین تحقیقات اخیر نشان می دهد که مورچه ها با ماده شیمیایی گروه شته ها را محاصره می کنند. به نظر می رسد این ماده شیمیایی شته ها را کند می کند و بعید است که از نقاط خود حرکت کنند؛ بنابراین مورچه هر لحظه به منبع غذایی خوشمزه دسترسی دارند. درست مثل مزارع حیواناتی که به وسیله انسان ها نگهداری می شود.

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

عایق صدا
اگر تا به حال در یک اتاق عایق صدا بوده باشید می دانید که آرامش آن چقدر لذتبخش هست. ترکیبی از لایه های عایق، مواد جاذب و … فضایی را ایجاد می کنند که صدای بسیار کمی از بیرون ممکن است شنیده شود. جغد ها مدت هاست که از این شاخصه استفاده می کنند. آن ها از این توانایی جهت گرفتن طعمه از همه جا بی خبر خود استفاده می کنند، آن ها باید کاملا بی صدا عمل کنند، لیکن طعمه آن ها گوش بسیار تیزی دارد. جهت مثال، پرهای جغد آنقدر نرم و ظریف هستند که هنگام شکار در هوای مرطوب عمل نمی کنند، لیکن خیس و سرد می شود. همین شاخصه باعث می شود بدن بی صدایی داشته باشند. تقسیمات کوچک و تار پرهای آن ها که جریان هوا را در بال ها جدا می کنند. همین عنوان مانع هرگونه صدایی می شود که به وسیله مقاومت هوا ایجاد می شود.

شبیه سازی
ممکن است فکر کنید که شبیه سازی یک پدیده تازه و جالب هست. ولی هنگامی که راجع به ستاره دریایی زیاد بدانید نظرتان عوض می شود. قبل از اینکه حتی کلمه شبیه سازی وجود داشته باشد ستاره دریایی بدون هیچ اندام جنسی به آسانی تولیدمثل می کرد. علاوه بر این ستاره دریایی هایی که با شبیه سازی تولید می شوند طولانی تر و سالم تر از ستاره دریایی هایی که جنسی تولید می شوند عمر می کنند. علاوه بر این اگر یکی از اندام های ستاره دریایی قطع شود یا بدنش نصف شود به آسانی دوباره احیا می شود و در صورت نیاز خود را بازسازی می کند. حتی بعضی گونه ها می توانند از اندام قطع شده است خود یک بدن تازه تولید کنند.

بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی و کشف هایی که کرده ایم بر اساس مشاهداتمان از محیط زیست بوده اند. اختراعات تازه هر لحظه چشمگیر هستند، ولی واقعا چقدر تازه هستند؟

جی پی اس
مهاجرت پرنده ها هنوز یک راز جالب توجه جهت دانشمندان هست. توضیحات ممکن بسیاری راجع به این وجود دارد که پرندگان از کجا می فهمند کجا بروند، موقعیت خورشید، استفاده از نقشه ستارگان، حس بویایی، تشخیص میدان مغناطیسی زمین یا حتی به یادآوردن نشانه های مشهور زمین از سفرهای پیشین خود؟ ولی به نظر می رسد هیچ یک از این ها درمورد چگونگی مسریابی پرندگان در فواصل دوری که هیچ تجربه ای راجع به آن ندارند توضیح نمی دهد. به نظر می رسد آن ها نوعی تکنولوژی جی پی اس پیشرفته دارند که بسیار پیشرفته تر از توانایی های انسان است و در مغز این موجودات کوچک قرار دارد. به نظر می رسد نظریه میدان مغناطیسی زمین محتمل تر باشد. این همان سیستم قطب نما است که انسان ها از آن استفاده می کنند.

تیغه های کشویی
پنجه های گربه می تواند باز یا دوباره غلاف شود تا هم تیز بماند و هم مانع از صدمه رساندن گربه به خودش شود. به نظر می رسد این شاخصه گربه ها الهام بخش گجت های پیچیده و تاشو بسته چاقوی های جیبی است.

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

واژه های کلیدی: آفتاب | دریایی | استفاده | حیوانات | استفاده | حیوانات | اخبار گوناگون

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

۱۰ تکنولوژی که حیوانات قبل از ما داشتند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs