شبیخون مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی

شبیخون: مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی لوشامپیونه فرانسه لیگ یک فرانسه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری سایه سیاست بر «ربنا»ی شجریان

«مردم۳۰ سال است با این ربنا پای سفره افطار می نشینند و با آن خاطره دارند. من هرگز به خودم اجازه ندادم که این ربنا را از مردم بگیرم و آن را از آنها دریغ کنم. من

سایه سیاست بر «ربنا»ی شجریان

سایه سیاست بر «ربنا»ی شجریان

عبارات مهم : سیاست

«مردم۳۰ سال است با این ربنا پای سفره افطار می نشینند و با آن خاطره دارند. من هرگز به خودم اجازه ندادم که این ربنا را از مردم بگیرم و آن را از آنها دریغ کنم. من از این ربنا نه بهره ای می برم و نه شهرتم را زیادتر می کند؛ من کارم را ۳۲ سال پیش انجام داده و آن را به مردم هدیه داده ام. حالا جهت ثواب یا وجدانم باشد، این ربنا مال مردم است و من هم اجازه ندارم این را از مردم دریغ کنم. به همین علت رادیو و تلویزیون هم نمی توانند ربنا را از مردم دریغ کنند یا ربنای دیگری را جایگزین آن کنند». این بیانات محمدرضا شجریان راجع به ربنا و حواشی آن هست. دعایی که اکنون نهمین سال است که رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و باز هم مردم خلأ آن را در لحظه های افطار احساس می کنند. ماه رمضان امسال در حالی شروع شد که باز هم نوای ربنا از صداوسیما پخش نشد و دیگر همه عادت کرده اند که به نوای ربنا در اینترنت یا گوشی خود گوش فرادهند. باید دید چه وقت سایه سیاست از روی چنین آثاری کنار خواهد رفت.

سایه سیاست
نمادهای مذهبی جامعه که مردم با آنها انس و الفت یافته اند نه تنها با دستور یا عدم پخش از بین نمی روند بلکه تاثیر جاودانه تری در میان مردم می یابند. «ربنا» جزء این دسته از آثار جاوید و ماندگار هنر کشور عزیزمان ایران هست؛ اثر تکرارنشدنی استاد محمدرضا شجریان که در روز های ماه مبارک رمضان قلوب روزه داران را هرچه زیاد به درگاه احدیت نزدیک می کند. این اثر ماندگار بعد از اتفاقات سال ۸۸ دستخوش بعضی حاشیه ها شد و از ۹ سال پیش تاکنون صداوسیما از پخش ربنای استاد شجریان خودداری کرده هست. مسئولان صداوسیما نیز نیک می دانند که اگر صدها اثر تولید و پخش کنند نخواهند توانست جایگزینی جهت این اثر پیدا کنند و خلأ بزرگ این اثر کاملا در این رسانه و بر سر سفره افطار مردم احساس می شود.

سایه سیاست بر «ربنا»ی شجریان

البته مسئولان صداوسیما نیز در این باره کم موضع گیری نکرده اند. حدودا خردادماه سال گذشته بود که مرتضی میرباقری معاونت سیمای شرکت صداوسیما در اظهار نظری بحث برانگیز راجع به علت پخش نشدن ربنای شجریان گفته بود: «پخش نشدن این دعا از صداوسیما منعی بوده که خودشان باعث آن شده است است! اگر از سوی ایشان احترام به انقلاب، احترام به آزادی، امنیت و حاکمیت ابراز شود، هیچ منعی جهت پخش این دعا وجود ندارد.» حال جای تامل دارد که با گذشت ۹سال از اتفاقات سال ۸۸ و تاکیدات بسیاری از مسئولان بر همدلی، وفاق و گفت وگوی ملی، بسیاری همچنان بر مواضع گذشته خود پای می فشارند و با آثار هنری مانند ربنای شجریان برخورد سیاسی می کنند. صداوسیما که در سال های اخیر با افت مخاطب روبه رو بوده جهت جلب و جذب مخاطبان از دست رفته، می توانست بر این سرمایه ملی تکیه کند و با پخش آن افراد بیشتری را به دیدن این رسانه تشویق کند، ولی تمایلات یکجانبه سیاسی به تخصص گرایی و آثار ملی و مذهبی سایه افکنده است.

پرتاب ناشیانه!
البته بعضا بعضی مسئولان صداوسیما جهت عدم پخش ربنا توپ را به زمین خود استاد شجریان انداخته و عدم موافقت وی را علت عدم پخش این اثر عنوان کرده اند. مساله ای که بارها به وسیله خود استاد و یا افراد نزدیک به او تکذیب شده است است.

از نامه وزیر تا بیانات روحانی
تاکنون دولتی ها نیز به کرات تصویر العمل هایی متفاوتی راجع به عدم پخش ربنای استاد شجریان داشته اند. از نامه وزیر وقت ارشاد دولت یازدهم به مدیر صداوسیما تا بیانات مدیر جمهور در انتخابات ۹۲ و ۹۶ و تاکید بر لزوم استفاده از این سرمایه ملی که البته هیچکدام تاکنون به ثمر نرسیده هست. سال گذشته بود که سیدرضا صالحی امیری وزیر وقت ارشاد در دولت یازدهم به علی عسگری مدیر شرکت صداوسیما نامه ای نوشت و طی آن خواستار پخش ربنای استاد شجریان در ایام ماه مبارک رمضان شد که در نهایت پاسخ محمدجواد لاریجانی، عضو شورای نظارت صداوسیما را در پی داشت.

محمد جواد لاریجانی گفته بود: «از آنجا كه عنوان دفاع از ایشان یك مناقشه سیاسی شده است هست، لذا در تلاوت مذكور توجه به آیت تحت الشعاع قرار می گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است: لذا خواهشمند است كه سایر قطعات آوازی آن هنرمند را مطرح فرمایید كه اتفاقا دارای ساختار موسیقایی مهم تری هم هستند.» مدیر جمهور نیز در مقاطع مختلفی مثل انتخابات سال ۹۲ و ۹۶ به عدم پخش ربنای استاد شجریان تصویر العمل نشان داده است.

وی در مناظرات انتخاباتی سال گذشته در تصویر العمل به چگونگی زیاد کردن و ارتقای کیفیت جایگاه علمی کشور گفته بود: «الان ما می گذاریم افرادی که صاحب فرهنگ هستند از استعدادشان درست استفاده شود. ما یک هنرمند داریم که از دعای ربنایش ممانعت می کنیم. با این اوضاع چطور می توانیم تعالی و پیشرفت داشته باشیم، چطور هنگامی که از اینکه دعای ماه رمضان و ربنایی که مردم به آن علاقه مندند را پخش کنیم، ابا داریم و پخش نمی کنیم، می توانیم به فکر تعالی علم و فرهنگ باشیم؟» با این اوصاف ماه رمضان امسال نهمین سال است که بدون ربنای شجریان و در سکوت خبری شروع شده است و پیش می رود.

متعلق به مردم
پس از تصویر العمل هایی بسیار راجع به پخش یا عدم پخش دعای ربنای شجریان، همایون شجریان، فرزند استاد در اظهار نظری در این باره گفت: فارغ از پرسشها سال ۸۸ احساس کردم کار بسیار مهمی انجام شده است و سال ها می شنیدیم که قرار است چنین اتفاقی بیفتد و ما می شنیدیم که افراد مختلفی نیت می کردند که این کار انجام شود، ولی به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد. به نظر من چون این ربنا از سوی پدر به مردم کشور عزیزمان ایران تقدیم شده، بعضی فکر می کنند که استاد اجازه پخش ربنا را نداده در صورتی که وی در نامه ای که گفتند آثارشان پخش نشود ربنا را مستثنی کردند و گفتند ربنا متعلق به مردم است و من هیچ اختیاری بر روی آن نخواهم داشت.

«مردم۳۰ سال است با این ربنا پای سفره افطار می نشینند و با آن خاطره دارند. من هرگز به خودم اجازه ندادم که این ربنا را از مردم بگیرم و آن را از آنها دریغ کنم. من

روزنامه آرمان

واژه های کلیدی: سیاست | سیاسی | شجریان | مسئولان | صداوسیما | ماه رمضان | استاد شجریان | همایون شجریان | محمدرضا شجریان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs