شبیخون مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی

شبیخون: مارسی نانسی المپیک مارسی نانسی لوشامپیونه فرانسه لیگ یک فرانسه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی‌دهیم

معاون اشتغال وزیر تعاون از تشکیل کمیته مستقل نظارت و ارزیابی راجع به طرح‌های اشتغال روستایی خبر داد و گفت: افرادی که وام اشتغال را در جای دیگری هزینه کنند، به ج

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی‌دهیم

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی دهیم

عبارات مهم : منابع

معاون اشتغال وزیر تعاون از تشکیل کمیته مستقل نظارت و ارزیابی راجع به طرح های اشتغال روستایی خبر داد و گفت: افرادی که وام اشتغال را در جای دیگری هزینه کنند، به جای ۶ درصد، سود ۱۸ درصد از آن ها گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، عیسی منصوری در دیدار با رییس اتاق تعاون و روسای اتحادیه های تعاونی های سراسری کشور، اظهار کرد: تاکنون ۳۰۰۰ میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی در اختیار این طرح گذاشته شده است و ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز بانک ها آورده اند. درمجموع ۶۰۰۰ تومان جهت اجرای این طرح تاکنون تخصیص داده شده است یافته که از این میزان ۲۸۰۰ میلیارد تومان مصوب با بانک ها انعقاد قرارداد شده است هست. البته ۲۴۰ میلیارد تومان نیز جهت کرمانشاه مصوب کرده ایم که باید وارد سامانه شود.

وی با بیان اینکه روان سازی، تسهیل و دسترسی روستاییان به وام جهت ما ارزش تلقی می شود، گفت: بر اساس گزارش ها ۵۴ درصد وام ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران ارائه شده است و این امر نشان می دهد که همه افراد و مناطق دسترسی به وام ندارند.

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی‌دهیم

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در ادامه با بیان اینکه وام یارانه دار فسادبرانگیز هست، گفت: پیش از آنکه در این طرح، دلواپس انحراف پول باشیم، باید قاعده را درست کنیم. اگرچه در این زمینه که قوانین کسب وکار در طرح اشتغال روستایی رعایت شود، اشتراک نظر داریم ولی باید کاری کنیم که این انحراف کمتر شود.

منصوری ادامه داد: در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ پیشنهادی را مطرح کردیم که ابتدا در کمیسیون اقتصادی دولت رد شد، ولی بعد از آن با مذاکره و تبیین، این پیشنهاد که به موجب آن مقرر شد سرمایه صندوق ها به صورت تعهدی زیاد کردن یابد و با کم کردن ریسک پول دولت به خزانه باز گردد، به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسید و ما امیدواریم که زیاد کردن منابع صندوق ها به این طرح کمک کند.

معاون اشتغال وزیر تعاون از تشکیل کمیته مستقل نظارت و ارزیابی راجع به طرح‌های اشتغال روستایی خبر داد و گفت: افرادی که وام اشتغال را در جای دیگری هزینه کنند، به ج

وی در مورد معضل چک های برگشتی و اقساط معوق بانکی متقاضیان وام، توضیح داد: این قضیه در کمیته فنی تصویب شد و وزیر کار تاکید کردند که دارندگان چک های برگشتی و اقساط معوق با شرایطی پذیرفته شوند. خوشبختانه در توافق با بانک مرکزی هم اگرچه در ابتدا مقاومت هایی صورت گرفت ولی درنهایت موافقت و تصویب شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در مورد دارندگان بدهی مالیاتی نیز، اظهار کرد: هنوز به این عنوان ورود نکرده ایم، چون مسائلی است که باید از کانال خودش وارد شویم و نیاز به مذاکرات جدی تری دارد.

وی ادامه داد: افرادی که جهت دریافت وام اشتغال مراجعه می کنند، عمدتا اعلام می کنند که آورده نداریم و نمایندگان به ما فشار می آورند که به این افراد وام بدهید، ولی واقعیت این است که کسی که حتی ۱۰ درصد آورده ندارد، چه طور می خواهد پول وام را برگرداند؟ لذا ما بهتر دیدیم این پول را نگه داریم تا از جای دیگری سر درنیاورد چون در قبال نسل های آینده مسئولیم.

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی‌دهیم

منصوری در پاسخ به این که آیا شرکت های پیشروی تعاونی امکان دریافت تسهیلات اشتغال روستایی را دارند؟ گفت: بله. این امکان وجود دارد و شرکت های تعاونی پیشرو می توانند براساس سیاست گذاری حوزه اشتغال از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون وزیر کار ادامه داد: یکی از اقداماتی که در این راستا دنبال کرده ایم، استفاده از منابع بیمه بیکاری جهت ایجاد اشتغال بوده است و تلاش کردیم اتفاقاتی که درخصوص طرح های قبلی در گذشته افتاده دیگر تکرار نشود. به همین منظور سیستم مستقل نظارت و ارزیابی را ایجاد کرده ایم که پروژه های دارای پیشرفت فیزیکی و عملکرد بانک ها، دستگاه ها و وزارت کار را به طور مشخص نشان می دهد.

معاون اشتغال وزیر تعاون از تشکیل کمیته مستقل نظارت و ارزیابی راجع به طرح‌های اشتغال روستایی خبر داد و گفت: افرادی که وام اشتغال را در جای دیگری هزینه کنند، به ج

وی در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به آن دسته از طرح هایی که منابع اشتغال روستایی را دریافت و در جای دیگری هزینه می کنند، ادامه داد: به تمام بانک ها و موسسات اعلام کردیم، چنانچه فرد متقاضی منابع اشتغال را جای دیگری برده باشد، به جای شش درصد، ۱۸ درصد از او سود بگیرند، چون کسی که پول را گرفته و در دِه خرج نکرده یا در دِه در طرح دیگری به کار برده و اشتغال ایجاد نکرده هست، از نظر ما موجه نیست.

منصوری با اشاره به پرداخت کل تسهیلات منابع اشتغال تا آخر شهریورماه گفت: براساس تاکید و دستور رییس جمهوری این منابع باید تا آخر شهریورماه به طور کامل پرداخت شود. البته ما به لحاظ فنی در این خصوص مساله داشتیم ولی به لحاظ سیاستی اعلام می کنیم که تصمیم را مدیریت ارشد کشور اتخاذ می کند و ما تلاش می کنیم دقت طرح علاوه بر سرعت کار وجود داشته باشد.

اجازه استفاده از وام اشتغال در جای دیگر را نمی‌دهیم

طرح های دام بیشترین متقاضی وام!

منصوری در بخش دیگری از صحبت های خود طرح های مربوط به فرش و دام را بیشترین متقاضی دریافت وام اشتغال نام برد و ادامه داد: اگر می خواستیم به فرش و دام وام بدهیم باید ۲۵ هزار میلیارد تومان تخصیص داده شده است می دادیم، در حالی که کل اعتبارات طرح اشتغال روستایی ۱۲ هزار میلیارد تومان است و باید چیزی هم روی آن می گذاشتیم و می دادیم، لذا اعتقاد دارم خیلی از هزینه ها منجر به اشتغال نمی شود. شاید فرش یک صنعت اشتغالزا و درآمدزا باشد، ولی در شرایط حاضر به تنهایی منجر به اشتغال نمی شود.

به گفته وی در بحث تجاری سازی صنعت فرش می توان در حوزه صنایع دستی به طور خاص ورود کرد و در بحث اشتغال خانگی، نشانه از خویش فرمایی خانگی در حوزه صنایع دستی، توجه خاص به زنان و زنان سرپرست خانوار بوده است.

معاون اشتغال وزیر کار در عین حال از اتحادیه ها و تعاونی ها خواست تا به منظور استفاده بهتر از تسهیلات اشتغال روستایی طرح های ملی ارائه بدهند و این قول مساعد را داد که در بحث گرفتن وام کمترین وقت ممکن را سپری کنند.

منصوری در آخر از توافق با معاونت تعاون وزارت کار به منظور ساماندهی ۱۱ استان مرزی در طرح اشتغال روستایی خبر داد و گفت: بسیاری از مناطق مرزی از ظرفیت های بالایی برخوردارند به عنوان نمونه در اورامانات باید از پیله وری و کوله وری بیرون بیاییم یا در مرزهای جنوب شرقی که عالی ترین مکان جهت تجارت ادویه، چای و برنج هستند باید ظرفیتهای موجود را جهت اشتغال زایی و درآمدزایی مرزنشینان به کار بگیریم.

واژه های کلیدی: منابع | اشتغال | استفاده | اشتغال زایی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs